KARADENİZ GÖZDE GAZETESİ
AKÇAABATLILAR DERNEĞİ BAŞKANI İSMAİL ŞİRİN’DEN  ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
 

AKÇAABATLILAR DERNEĞİ BAŞKANI İSMAİL ŞİRİN’DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

KARADENİZ SEVDASI BİR TUTKUDUR, BU TUTKUYU DAMARLARINDA HİSSEDEN VE ÖRNEK HİZMETLER SUNAN AKÇAABATLILAR DERNEĞİ

 

BURS VERİRKEN İKİ KRİTERİMİZ VAR. BİRİNCİSİ ÖĞRENCİNİN SINIFINI GEÇMESİ, DİĞERİ İSE MESLEĞE ATILDIĞINDA BİR ÖĞRENCİYE BURS VERME ŞARTI…

Karadeniz sevdası bir tutkudur diyerek sohbetimize başladığımız Üsküdar Akçaabatlılar Derneği Başkanı İsmail Şirin ile herkesin ve her kesimin ilgiyle okuyacağı bir sohbet gerçekleştirdik.

Ço


04 Şubat 2015 Çarşamba 11:17

 

Çok yönlü hizmette üstün irade ve yönetim gücüne sahip olan İsmail Şirin, 1986 senesinde okuldan mezun olunca karnesiyle birlikte İstanbul’a gelmiş. Bu tarihten itibaren insanlara yardım ve hizmet sürecinin içinde yer almış. 1996 senesinde kurulan Akçaabatlılar Derneğine üye olmuş. 1998 – 2002 yılları arasında derneğin yönetim kurulunda yer alan Şirin, 2002 yılından itibaren Akçaabatlılar Derneği’nin Başkanlığını yapıyor. Bu görevin dışında  Ensar Vakfı  Üsküdar Şube Başkanı. Ayrıca Yeşilay Derneği ve Trabzon Federasyonunda yönetim kurulu üyesi.  Bu görevlerinin yanında uluslararası alanda yardım hizmetinde bulunmak için Akçaabatlı altı hayırsever hemşerisiyle Altınoran derneğini kurmuş. Şu anda bu derneğin yönetim kurulu başkanlığını yapıyor. Hatta öyle ki dernek ilk faaliyetini bundan kısa bir süre önce Tanzanya’da bir hastanenin Acil Servisinin tüm donanımını temin edip, 108 aileye gıda yardımı yaparak gerçekleştirmiş.   Bu faaliyetlerin dışında 1987 senesinde kurulan ve toptan gıda işiyle uğraşan aile şirketinin de yönetim kurulu başkanlığını yürütüyor. 

AKÇAABATLILAR DERNEĞİ’Nİ DİĞER DERNEKLERDEN AYIRAN EN ÖNEMLİ ÖZELLİK EĞİTİME ÖNCELİK VERMESİDİR. 

Ayrıca burs verdiği öğrencileri bire bir takip etmesi ve onlarla sürekli faaliyetlerde bulunmasıdır. İsmail Şirin burs verirken iki şartları olduğunu onlardan birisinin öğrencinin dersine çalışması ve sınıf geçmesi, diğerinin ise mesleğe adım attığında bir öğrenciye burs verme sözü olduğunu bizlere açıkladı.  “Öğrenci mesleğe adım attığında burs vermese veya veremese  de hafızasında bu düşünce olacak ve mutlaka bu hizmette bulunmak isteyecektir. Bu da bize yeter” diyor.

*Sayın Şirin görüyoruz ki derneğiniz eğitime, araştırmaya çok önem veriyor. Bu hususta bizi ve okuyucularımızı bilgilendirir misiniz?

Biz Akçaabatlılar Derneği olarak,  memleketimizin tarihine yönelik çalışmalara öncelik vermeyi kendimize görev edindik.  Bu hususta araştırmalar yaptık , yapılmasına yardımcı olduk. Bölgemizi ve yöremizi anlatan Akçaabat’ın Epik Tarihi , Trabzon Tarihi, Akça Sözlük eserlerini kütüphanelerimizle buluşturduk. 

Akçabatlı Şakir Şevket’in yapmış olduğu Trabzon Tarihi’ni hazırlayan İsmail Fettahoğlu bu değerli eseri sadeleştirerek kütüphanelerimize kazandırdı.  Gayemiz, 140 yıl önce yayınlanan, halen Trabzon’un tarihi ile ilgili yerli-yabancı bütün eserlere kaynaklık eden, ancak  ulaşılması son derece zor olan bu eseri yeni Türkçe ile araştırmacılara, akademisyenlere ve merak eden hemşerilerimizin istifadesine sunmaktır.

Akçabat’ın Otantik Tarihi kitabını çıkarttık. Derneğimizin üçüncü yayını olan bu eserle, hem Akçaabatımızın destansı tarihini hem de geçmişimizi insanımıza hatırlatmayı hedefledik.  Akçaabat’ın Epik Tarihi: Destanlar, söylenceler, efsaneler adlı bu eserimizin yanında diğer yayınımız ise Akçasözlük.  Akçaabad yöresinin otantik söz varlığını, ninelerimizin ve Akçaabatlıların kullandığı kelimeleri günümüz Türkçesiyle gençliğimize ve bizden sonraki nesillere iletmeyi hedefledik. Diğer bir çalışmamız ise Akçaabat’ın antik arkeolojik tarihini anlatan kitabı. Bu çalışmayı ise  iki ay içerisinde çıkartacağız. 

* Akçaabatlılar Derneği çok güzel çalışmalara imza atıyor. Derneğinizin kaç üyesi bulunmaktadır.

Derneğimizin 380 üyesi bulunmaktadır.  Biz şurada bir Akçaabatlı var gidip üye yapalım diye bir çalışma içerisinde olmuyoruz. Akçaabat’a hizmet edecek, bizimle birlikte bu hizmeti yürütecek, elini taşın altına sokacak olan tüm Akçaabatlılara kapımız sonuna kadar açıktır.

*Dernek olarak genç nesile çok önem veriyorsunuz, burs verdiğiniz öğrencilerle diyaloglarınızın sürekli olduğunu beyan etmiştiniz bu konuda biraz bizi bilgilendirir misiniz?

Burs verdiğimiz öğrencilerimizle sık sık görüşüp, onların çalışmalarını takip ederiz. Bu yıl başlatmış olduğumuz bir çalışmamız bulunmakta onu sizinle paylaşmak isterim. Akçaabat ile ilgili tüm bilgi ve belgeleri resmedip arşivliyoruz. Bu çalışmayı üstlenen öğrencilerimiz akademisyenler nezaretinde çalışma yapmakta. Bu çalışma on yıl sürecek olan bir çalışmadır.  Yaz döneminde bu çalışmaları yapan arkadaşlarımız Akçaabat’a gidecekler ve orada araştırmalarına devam edeceklerdir.

*Bu çalışmaları yaparken zorluklarla karşılaşıyor musunuz ?

Tabiî ki bu belgelere ulaşma noktasında karşımıza Osmanlıca arşivler çıkıyor. Onları anlamak ve tasnif etmek için mutlaka Osmanlıca öğrenmek gerekiyor. Biz bu durum için Osmanlıca Kursları açma noktasında öğrencilerden gelecek talepleri dernek olarak değerlendireceğiz.  Bu durum çalışmalarımızı kolaylaştıracaktır.  Yıllar evvel Kadir Mısıroğlu hocamız bizi gördüğü zaman mutlaka Osmanlıca öğrenmemiz gerektiğini bizlere söylerdi. Osmanlıca olmazsa olmaz bir dil. Geçmişiyle kopuk olan bir milletiz. Bu durumu ortadan kaldırmak için mutlaka Osmanlıcayı öğrenmemiz lazım. Eskiden bu bir hayaldi. Ancak bugün gelinen noktada bunu yapmak gereklilik oldu.

*2015 senesinde projeniz var mı?

Evet, İstanbul hızlı büyüyen bir şehir. Dernekçilik denildiği zaman masası-sandalyesi olan, insanların gidip oturdukları çay – kahve içip, gazete okudukları yerler akla geliyor. Bu durum değişti, şimdi lokal, kültür merkezleri yapılıyor. Ancak bu yenilikte insanlara yetmemeye başladı. Günümüz insanı spor merkezleri, otoparkı, sosyal tesisleri olan, gittiklerinde eşini dostunu görebileceği, taziyelerini yapabilecekleri mekanları istiyor. Bu tarz mekanlara ihtiyaç var. Bütün Akçaabatlıların gidebileceği,  bu anlattıklarımızı kapsayacak faaliyetlerin yapılabileceği bir mekan arayışımız mevcut. Bu projemiz 2015 için sonuçlanmayabilir ancak 2020’ler için bir hedeftir.

*Türkiye genelinde Karadeniz insanı her alanda adından söz ettiriyor. Özellikle Trabzonluların başarısı bir çok kesim tarafından kabul edilip, konuşulur hale geldi. Bu başarıyı siz nasıl değerlendirirsiniz?

Trabzonluların iş hayatında veya diğer meslek dallarında başarılı olmalarının en büyük nedeni coğrafi yapısından gelen zorluğu aşma isteğidir.  Bizim bölgemiz coğrafi olarak dağlıktır ve evler birbirinden uzaktır. Her aile kendi sıkıntısını, kendi özelinde çözmek zorundadır, bu nedenle aile bireyleri lider vasıflıdırlar.  Onun için bireysel gücün, bireysel cesaretin vermiş olduğu güçle iş alanlarında büyük başarılar elde edebiliyorlar.  Ancak kurumsal olarak baktığımızda Trabzonluların başarılı olduklarını söylemek zordur.  Bunun sebebi ise, bireyselliğin ön planda olmasıdır. Değerli Akçaabatlı bir büyüğümüz bu hususta şöyle söyler : “bizim Akçaabat’ta peygamber çok ümmet yok” Sizinde bildiğiniz üzere ümmetsiz peygamber olmaz.

*Akçaabat ismi ve tarihi hakkında kısa bilgi almamız mümkün mü?

Tabiî ki , tarihine baktığımızda Akçaabat ipek yolu üzerinde bulunan bir beldedir. Ticaretin yoğun olarak yapıldığı bir beldeydi. Refah düzeyi yüksek olduğu için  buraya parası bol anlamına gelen Akçaabad denilmiştir.  Ayrıca beldemiz geçmişinde  kaliteli zeytin ve zeytinyağı üretimi ile ün yapmış bir yerdir. Fakat şimdi bu durum ortadan kalkmıştır. Akçabat’ın tarihi milattan önce 6.yüzyıla kadar uzanmaktadır. Dernek olarak Akçaabat’ın tarihini belgeleriyle günümüz insanına ulaştırmayı hedefliyoruz. 

Bize vermiş olduğunuz bu değerli bilgilerden dolayı size ve dernekteki yol arkadaşlarınıza teşekkür ediyor, herkese ve herkesime örnek teşkil etmesini diliyoruz. 

Anahtar Kelimeler:
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Çok Okunanlar